Říká že, že pes je nejlepší přítel člověka. Pravdivost tohoto tvrzení může potvrdit každý, kdo pejska má, nebo kdy měl. Jenom ta radost a štěstí, jakou prožívá a náležitě dává najevo, když se páníček vrátí domů po delším odloučení.
Vrtění ocáskem, skákání, olizování a další projevy lásky jsou pro majitele jasným znamením, že ho jeho pejsek skutečně miluje. Pes s člověkem je v dobrém i ve zlém. Svého majitele nehodnotí a věrně zůstává po jeho boku. Je mu jedno, jestli žije v honosné vile, nebo pod mostem, hlavně, že je se svým pánem.
Proč je třeba psa vycvičit?
Každého pejska je ale vhodné vycvičit, nezávisle na tom, zda se jedná o velké či malé plemeno. Jinak si vychová on vás. Základní povely, jako je přivolání pejska, povely sedni, lehni a dej pac určitě zvládnete sami. Pokud budete chtít jít ještě dál, měli byste výcvik pejska svěřit specialistům na výcvik psů. My se v následujícím článku zaměříme na základní výcvik psa. Jak tedy na něj?
Kdy s výcvikem začít?
To záleží na rase. Některá štěňátka můžete začít cvičit po zhruba osmi týdnech věku (do té doby by měla být u maminky), u jiných je vhodné počkat až do jejich dospělosti, respektive do doby, než se jim plně vyvine pohybový aparát. V obou případech je vhodné začínat nenásilně, pomalu a s pejskem si spíše hrát. Postup výuky jednotlivých videí najdete v některém z mnoha instruktážních videí na internetu, popřípadě v literatuře.
Součástí výcviku jsou pamlsky
Nedílnou součástí výuky jsou pamlsky na výcvik. Za každý úspěch je totiž třeba pejska odměnit. Když se mu něco povede a na vaši výzvu správně zareaguje, dostane zdravý pamlsek, který ho bude patřičně motivovat k dalšímu výcviku. Upozorňujeme ale na pojem zdravý. Nikdy mu nedávejte pamlsky, na kterých byste si rádi smlsli sami. Ty by mu mohly ublížit.
Pamlsky sušené mrazem
Zdravé a chutné pamlsky jsou k sehnání například na e-shopu LyoPro. Jedná se o nutričně vyvážené pamlsky a pamlsky sušené mrazem z masa, ovoce a zeleniny. Ty jsou vhodné i pro pejsky, základem jejichž jídelníčku je BARF strava.