V prvé řadě platí, že byste se při výběru obojku neměli řídit pouze jeho vzhledem. Obojek je nepostradatelným doplňkem, jejž někteří psi nosí neustále. Z toho důvodu je třeba brát při jeho pořízení v potaz řadu faktorů, aby správně plnil svou funkci.
Proč pes obojek potřebuje?
Tato základní část psí výbavy slouží hlavně k ovládání a kontrole psa, k čemuž dopomáhá navíc vodítko. Obojek pro psa je rovněž dekoračním, ochranným a identifikačním prostředkem. Díky tomu, že je vyroben z pevného materiálu obepínajícího krk, chrání vašeho psího mazlíčka před útokem jiného psa. Je též místem, kde je možné dozvědět se identifikační údaje o psovi. Ty se týkají vakcinace proti vzteklině, kontaktních údajů majitele či psí známky.
Z čeho můžete vybírat?
Obojky rozdělujeme dle typu materiálu, z něhož jsou zhotoveny, na textilní, kovové a kožené. Každý druh má své specifické vlastnosti. Textilní nylonové a neoprenové voděodolné obojky se vyznačují nízkou hmotností, širokou škálou barevného provedení a příjemnou cenou. Jsou určeny hlavně pro menší plemena s nízkou hmotností, neboť se nejedná o příliš odolný materiál. Kovové obojky nejčastěji v řetízkové formě se hodí krátkosrstým plemenům. Ačkoliv vypadají efektně, psa při zatažení škrtí a zařezávají se mu do kůže. Nejoblíbenější jsou obojky kožené, které se vyznačují pevností a dlouhou životností.
Účel obojku na prvním místě
Při pořizování obojku je vhodné se také zamyslet, zda vybíráte obojek pro běžné nošení či výcvikový obojek. Ten je vybaven stahovací konstrukcí, která psa odnaučí nežádoucímu chování. Výchovné obojky jsou rovněž elektronické a protištěkací pracující na principu elektrických, vibračních nebo zvukových impulsů. Dále jsou k dostání obojky antiparazitní zejména proti klíšťatům, svítící s reflexními prvky a martingale neboli polostahovací.