Laikům se zdá svět investic uzavřený a pro běžného člověka tudíž zcela nedostupný. Není to však pravda. Investovat dnes může víceméně kdokoliv, aniž by musel mít na účtu miliony. Komodit, které se dají nakoupit, je obrovské množství.
Pro začátečníky může být burza docela nepřehledná. Z toho důvodu se doporučuje začít na drahých kovech, ideálně na zlatě. Jen málokdo na něm totiž dokáže prodělat.
Zlato je stále velmi poptávanou surovinou
Asi každý ví, že zlato patří mezi takzvané drahé kovy a používá se hlavně při výrobě šperků. Ne všichni jsou však už obeznámení s tím, že se zlato využívá také v elektroprůmyslu.
Jedná se totiž o vysoce vodivou horninu, díky čemuž slouží jako materiál pro výrobu různých druhů elektroniky. Běžně můžeme najít zlato třeba v mobilních telefonech či televizích vyšší třídy.
Jak již bylo řečeno na začátku, zlato je také velkým lákadlem pro řadu investorů. Ti ho používají hlavně jako ochranu svého majetku před inflací. Na rozdíl od celé řady jiných komodit se totiž cena zlata během finančních krizí nesnižuje, ale naopak stoupá. Investor tak díky žlutému kovu zbytečně nepřijde o peníze. Na zlatě se dá vydělat i jinak. Také jeho hodnota samozřejmě občas klesá. Stačí si jen počkat na vhodný okamžik a zlato nakoupit. Jakmile jeho cena zase stoupne, vyplatí se ho se ziskem prodat.
Nákup zlatých slitků
Kdo by snad chtěl zlato použít jako investici, měl by se zaměřit na slitky. Ty se dají pořídit v mnoha podobách. Některé stojí jen pár tisícovek, jiné mohou mít cenu i přes milion. Hodnota zlatých slitků se určuje podle několika parametrů. Mezi ty nejpodstatnější patří ryzost a hmotnost.
Ač se u nás investiční zlato standardně prodává, nevyrábí se tu. Většina prodejců má ve své nabídce švýcarské výrobky. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.