Mnoho z nás se po vánočním a silvestrovském hodování probudí do lednové reality a začne bilancovat nad předešlým rokem. Jelikož valná většina české populace není se sebou úplně a bez výhrad spokojena (těm šťastným a spokojeným ze srdce gratuluji), začneme po svátcích uvažovat nad tím, co by se dalo na našem životě do budoucna změnit. Uvažujeme, jak být lepšími, úspěšnějšími, krásnějšími, zdravějšími a spokojenějšími lidmi. Nakonec dojdeme k řešení, že je třeba něco radikálně změnit tak, aby náš život nabral konečně ten správný směr. Tak se rodí četná novoroční předsevzetí typu „přestanu kouřit“, „zhubnu 10 kilo“, „začnu se učit španělsky“, „budu se víc věnovat dětem/manželovi/psovi/charitě“ nebo „budu aktivnější v práci“ popřípadě „najdu si lepší práci“. I když jsou tato rozhodnutí zajisté chvályhodná, jen málo z nich dovedeme do zdárného konce. Proč?
Především je nutno si uvědomit, že valná většina novoročních předsevzetí je činěna impulzivně. Spontánní rozhodnutí nemusí vždy být současně racionální. Nadšení nám vydrží prvních pár dní nebo týdnů. Po uplynutí této doby obvykle končíme s hlavou v ledničce, dožadujeme se u stánku krabičky oblíbených cigaret, hledáme si výmluvy, proč nejít do kurzu a tak dále. Konce novoročních předsevzetí bývají nevalné a přinášejí často skepsi do dalších změn. Přitom stačí tak málo, abychom naše silvestrovská rozhodnutí dotáhli do vytouženého konce.
Nad každým větším životním rozhodnutím totiž musíme delší dobu uvažovat, zvážit pro a proti takové změny a ujistit se, že to opravdu chceme. Jen tak má přání naději proměnit se ve skutečnost. Sepište si důvody, proč toužíte právě po tom a tom. Zkuste zvažovat cesty, které vás k vytouženému snu přiblíží. Chcete hubnout? Informujte se po redukčních kurzech v místě bydliště, navštivte svého lékaře, projděte několik fitness center, poraďte se s trenéry. Chcete-li, aby vaše novoroční přání zafungovala, nevrhejte se do jejich plnění po hlavě. Postupujte malými, ale jistými krůčky k vytouženému cíli.