Stavba rodinného domu je záležitost, která povětšinou zatíží finanční rozpočet rodiny na několik let dopředu. Pokud nemáte pozemek již zděděný nebo nabytý jiným způsobem, je nutné ho koupit. Právě výběr správného pozemku může později ovlivnit výdaje určené na samotnou stavbu domu. Při návrhu domu se vychází z charakteru pozemku a je tedy potřeba mu přizpůsobit konstrukci a celkové ladění domu. Před nákupem bychom si měli ujasnit, jak velký dům a případně i zahradu chceme. Pokud si nejste jisti spolehlivostí jedné realitní kanceláře, nebojte se jich oslovit více.
Velikost parcel se pohybuje od 300 m2 a více. Přičemž za minimální šířku parcely, která dovoluje vhodné dispoziční řešení, považujeme 6 až 7,2 m. Velikost kolem 1000 m2 již umožňuje výstavbu bazénu nebo tvorbu užitkové či okrasné zahrady. Za nejoptimálnější tvar je považován obdélník s poměrem stran 2:3. Při výběru velikosti stavebního pozemku musíme zvážit, zda jsme schopni celou parcelu obstarat.
Informace o nabízených stavebních pozemcích seženete buď přímo na stavebních nebo obecních úřadech, nebo je získáte prostřednictvím různých realitních a zprostředkovatelských firem. Výběr lokality volíme jako kompromis požadavků všech členů, kteří budou dům obývat. Problémy nastanou ve chvíli, kdy se stane neúnosné dojíždění do školy a práce, nebo budou hůře dostupné obchodní, zdravotnické a jiné služby.
Existuje spousta dalších věcí, které však na první pohled jako laici nepoznáme. Proto je dobré využít rady odborníků. Je dobré si zjistit, jestli je možné se napojit na inženýrské sítě, ze kterých jmenujme hlavně vodu, kanalizaci, plyn a elektřinu, kde je napojovací místo příslušné sítě a jaká je její kapacita. Dále by nás mělo zajímat, zda není na daný pozemek vázáno nějaké právní zatížení. V neposlední řadě věnujeme pozornost okolí, a to jak sousedům, tak vzdálenosti k dálnici, čističce či průmyslové zóně.