Pokud patříte mezi ty, kteří zimu a chlad špatně snáší, jistě se balíte do teplých svetrů, čepic a šál, vyhledáváte teplé místnosti, sedáte si k radiátoru nebo k praskajícímu krbu a vyloženě se těšíte, až přijde jaro a léto. Věděli jste ale, že tělo můžete zahřát nejen zvenčí, ale i zevnitř? Východní medicína věří, že některé potraviny svými účinky organismus ochlazují, jiné zase zahřívají. Zahřívací účinky některých druhů koření můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Kromě zahřátí organismu mají také velkou spoustu prospěšných látek. Které to jsou?
Patříte-li mezi zimomřivky, zkuste v zimních měsících při vaření do pokrmů zařadit některé z těchto koření:
Skořice
Vůni skořice si podvědomě spojujeme především se zimním obdobím. Skořice patří mezi nejznámější prohřívací koření, přidává se za tímto účelem například do čajových směsí. Umí rozproudit krev v těle, povzbuzuje tělo a mysl, působí pozitivně během nachlazení i při menstruačních potížích. Ideální prohřívací účinky má v kombinaci se zázvorem.
Zázvor
Ve své domovině – Asii – se zázvor používá skoro do každého pokrmu. Kromě toho, že intenzivně zahřívá organismus, má také protizánětlivé účinky. Odvar ze zázvoru je ideální při nachlazení.
Hřebíček
Hřebíček je tradičním kořením sladkých pokrmů. V zimě bývá doceňován také jeho hřejivý účinek. Mimo jiné působí při zánětu močového měchýře.
Anýz
Anýz je spolu s hřebíčkem a skořicí stálicí při přípravě vánočního cukroví a sladkých jídel. Mimo hřejivého účinku na organismus také pomáhá posilovat imunitu.
Chilli
Zahřívací účinky chilli netřeba představovat. Věděli jste, že také pomáhá při trávení organismu? Velmi podobné vlastnosti můžeme připsat pálivé paprice.
Pepř
Pepř se stejně jako chilli vyznačuje pálivou chutí a tím i výbornými účinky na prohřátí organismu.
Hřejivé účinky mají kromě výše jmenovaných také potraviny jako kari, pórek, mák a oblíbená čokoláda.