Tradičním kobercům už dávno odzvonilo a na řadu dnes přichází plovoucí podlahy. Nové doby se bez nich neobejdou a není se ani čemu divit, že si získávají stále více a více spokojených klientů. Pokud i vy uvažujete o tom, že byste si pořídili plovoucí podlahu do svého interiéru, možná vás bude zajímat, jak taková pokládka nové podlahy probíhá a jaké jsou výhody tohoto typu podlah oproti kobercům. Na vše, co by vás o takzvaných plovoucích podlahách mohlo zajímat, se pokusíme dnes odpovědět.
Než se rozhodnete pro novou podlahu
Hlavním důvodem, proč si lidé pořizují plovoucí podlahy, je jejich snadná údržba a vysoká odolnost. Dalším z důvodů je ale také atraktivní vzhled, který pomocí nové podlahy získá celý váš interiér. Než ale vyrazíte do obchodu, ujasněte si, do jakých prostor chcete podlahu nechat aplikovat. Záleží na tom totiž druh materiálu, který si vyberete. Se správnou volbou váš již poradí prodejce, který vás informuje o tom, které povrchy jsou vhodnější do hojně využívaných prostor, jako jsou například předsíně a kuchyně, a které můžete naopak umístit třeba do ložnice. Pak už bude jen na vás, pro jaký vzor a barevný odstín se rozhodnete. Vybírat budete nejen podlahu, ale také postranní lišty a přechodový práh. Většinou existují konkrétní druhy, které se pro vámi zvolenou podlahu budou nejvíce hodit, ale nikdo vás nenutí, abyste si z nich vybrali. Skutečně máte v tomto případě volnou ruku a je jen na vás, jak si jednotlivé prvky nakombinujete. Novou podlahu jistě ocení i vaše děti, po podlaze můžete myslet na domek a zahradu.
Pokládáme podlahu
Samotné pokládce podlahy předchází několik stavebních úprav. Obzvlášť ve starších domech bude třeba nejprve odstranit nerovnosti povrchu, aby bylo možné novou podlahu pohodlně položit. Této úpravě se říká štěrkování a pomocí něj získá místnost zcela dokonale rovnou podlahu. U nově vystavených domů většinou s rovností povrchu nejsou problémy, ale většinou i zde je štěrkování potřeba. Pak je třeba počkat, až nanesená vrstva uschne. To může trvat několik hodin, ale i dnů. Podlahářské firmy vám však mohou zapůjčit odsavač vlhkosti, který postaví doprostřed místnosti a nechají pomocí něj odsávat z prostředí zbytečnou vlhkost, čím dosáhnout rychlého usušení povrchu. Na něj se následně nanese ochranná fólie, a pak už samotná podlaha. Ačkoliv její aplikace se může na první pohled zdát snadné, nenechte se zmást a raději ji svěřte odborníkům. Ti si totiž poradí i se zarovnáním hran, což by pro běžného člověka mohlo být značně obtížné. Po nanesení podlahy je řada na postranních obvodových lištách. Ty se upevňují pomocí speciálního lepidla a několika šroubů. Pokud budete chtít i přechodový práh, postará se vám firma i o něj. Ten obzvlášť doporučujeme v případě, že chcete mít plovoucí podlahu jen v některých místnostech a v jiných bude odlišný povrch.