Veškerá data byste si měli zálohovat, pokud jsou pro vás aspoň trochu důležitá. Pracovní i soukromý počítač jsou plné souborů, které obsahují citlivá data nebo jejichž ztráta by vás mrzela. Jenže kam a jak je zálohovat, aby byla doopravdy v bezpečí?
Existují nástroje pro automatické zálohování dat, nicméně zkopírovat soubory na nějaké jiné místo můžete i ručně. Jen je třeba na to nezapomínat. A kam je ukládat? Inu, možností existuje více.
1. Zálohování dat na externí disk
Pro běžné zálohy domácího počítače či notebooku vám postačí pořídit si externí disk o kapacitě 1 TB. Stojí něco málo přes tisíc korun. Vždycky, když budete chtít zálohovat data, připojíte ho k počítači pomocí USB kabelu a zkopírujete je na něj. Pomocí speciálních programů budete schopní vytvářet i přírůstkovou zálohu, nebudete muset sledovat, jaké soubory se změnily a přibyly. Na druhou stranu možná nepotřebujete zálohovat úplně celý obsah počítače, třeba vám postačí pár dokumentů nebo složek.
2. Cloud služby a zálohování online
V poslední době se hodně rozmáhají cloud služby a také zálohování do cloudu. Je to extrémně pohodlné, protože se nemusíte starat o žádné fyzické médium, stačí připojení k internetu. Na svůj online disk si nahrajete kdykoliv cokoliv a odkudkoliv a stejně jednoduše si to také stáhnete. Některé větší služby poskytují určitý prostor zdarma, ale pokud budete potřebovat více, budete platit měsíčně danou částku. Investici se tedy nevyhnete. Na druhou stranu cloudová úložiště bývají výborně zabezpečená a chráněná proti všem možným rizikům.
3. Zálohování přímo v programu
Nejen soubory, které vytvoříte vy, ale i data různých programů je třeba zálohovat. Některé to dělají samy. Třeba dobrý CRM software nebo i některé grafické programy jsou schopné vám vaše data zálohovat, když jste do nich přihlášení svým účtem. Automaticky a bez starostí.
Zálohování dat se dá z velké části automatizovat, budete k tomu ovšem potřebovat patřičný software.