Stále více oblíbený solární (fotovoltaický) ohřev vody pro nízkopříjmové domácnosti, seniory a nově i pro rodiny pobírající přídavky na děti, doznal v lednu 2024 některých technických změn, které mají za úkol zcela nebo částečně eliminovat nefunkční instalace některých firem. Tyto firmy využívaly příležitost ke snadnému zisku, aniž by se zajímaly o to, zdali solární ohřev vody přinese uživateli úspory za energie na ohřev teplé vody nebo ne. Pojďme se podrobněji podívat na změny, které platí od 17. ledna tohoto roku.
Minimální požadovaný výkon solárních panelů byl navýšen z 1,5 kWp na 2 kWp.
Tento krok jistě přinese jisté zvýšení efektivity vyrobené energie pro ohřev vody, nicméně povinné navýšení výkonu fotovoltaických panelů činí pouze 33%, což jistě není mnoho. Je nutné si uvědomit, že především v zimních měsících při nízké oblačnosti výkon nainstalovaných panelů může klesnout až k 10% celkového nainstalovaného výkonu. Při průměrné době svitu 8 hodin od listopadu až do února je celková denní výroba méně než 2 kWh, což je méně než polovina energie potřebné k ohřátí 100 litrového bojleru. Po zbývající část roku je však tento výkon panelů dostačující a je žádoucí využít těchto přebytků i k napájení jiných spotřebičů – tuto možnost některé firmy poskytují jako bonus.
Snížení dotace bez montáže elektrického bojleru na 60.000,-Kč.
Tento zcela nelogický krok může vést k tomu, že řada firem upustí nebo bude odmítat instalace solárního ohřevu bez dodávky a montáže bojleru. Cenový rozdíl oproti dotaci 90.000,-Kč s bojlerem je propastný, když vezmeme v úvahu, že cena za nový bojler, obvykle o objemu 100 litrů včetně montáže, není rozhodně 30.000,-Kč, ale spíše polovina. U těchto instalací mohou být žadatelé znevýhodněni doplatkem, který může být vyžadován z důvodu rentability instalace.
Ochrana proti opaření horkou vodou.
Tato podmínka byla do dotačního programu přidána z tohoto důvodu, že některé firmy, ve snaze co nejvíce ušetřit, montovaly bojlery bez provozního termostatu, případně s teplotou nastavenou z výroby. Voda v termostatu se nahřívala ze solárních panelů tak dlouho, že kromě opaření hrozilo i přehřátí bojleru s téměř katastrofálními důsledky pro uživatele. Každý výrobce bojlerů nabízí modely s nastavitelnou teplotou vody v zásobníku, které má i tzv. ekomód pro optimální teplotu při maximální úspoře energie.
Automatické přepnutí na náhradní zdroj ohřevu vody v případě nedostatečné energie ze solárních panelů.
Díky této podmínce již nebude docházet k situacím, kdy není dostatek energie ze solárních panelů a potom není k dispozici teplá voda v bojleru. Některé typy solárních MPPT měničů totiž neumožňují automatické přepnutí na síťové napájení a je jen na uživateli, aby si tyto stavy pohlídal a manuálně přepnul na napájení bojleru ze sítě. K tomu však nedochází při zapojení elektrického bojleru jako předehřev vody pro stávající např. plynový bojler nebo jiný zdroj ohřevu. Tzv. bivalentní stávající zdroj ohřevu vody zajistí automatické dohřátí vody bez nutnosti ohřevu vody z elektrické sítě.
Napětí panelů musí odpovídat jmenovitému napětí topné spirály s tolerancí 15%
Pro správnou a ekonomickou funkci fotovoltaického ohřevu vody je klíčový součet napětí všech nainstalovaných panelů. I když montážní firma nainstaluje pět panelů s výkonem 400 Wp a tím splní podmínku minimálního nainstalovaného výkonu elektrárny 2 kWp, pak v případě použití nevhodných panelů s nižším počtem článků je součtové stejnosměrné napětí jen 150 V, což má dva nepříznivé efekty. Při uvažovaném výkonu topného tělesa bojleru 2 kW je díky nízkému napětí 150 V možno odebírat z panelů ani ne polovinu instalovaného výkonu. Dále u některých instalovaných měničů je jejich minimální pracovní napětí 150V, což povede k tomu, že většinu času bude voda v elektrickém bojleru ohřívána z elektrické sítě!
Požadavek na předložení revizní zprávy celé instalace
Posledním požadavkem je podmínka předložení revizní zprávy celé instalace osobou s oprávněním dle par. 9 vyhlášky č. 50/1978 Sb. o odborné způsobilosti v elektrotechnice nebo novějším par. 8 Nařízení vlády č. 194/2022, o požadavcích na odbornou způsobilost k výkonu činností na elektrických zařízeních a na odbornou způsobilost v elektrotechnice. Tato povinnost však značně zvyšuje již tak vysoký rozpočet instalačních firem, pokud mají splnit všechny podmínky kvalitní a bezpečné instalace solárního ohřevu vody.
Snížení výdajů na ohřev teplé vody z programu Nová zelená úsporám Light není jediný způsob úspor v nízkorozpočtových domácnostech. Dotace je možné čerpat na zateplení, sběr dešťové vody nebo výměnu oken a dveří.
Akční nabídka na solární ohřev vody: 2,6 kWp, bojler 120 litrů včetně zapojení, zásuvka pro další využití solární energie – klikněte zde.