Být těhotná a pracovat? Pro některé ženy nereálné, pro jiné velká výzva, či dokonce nutnost. Ale ať už je váš názor jakýkoliv, neberte na lehkou váhu probíhající transformaci těla a pracovní rutinu průběžně přizpůsobujte aktuální situaci. V tomto článku vám prozradíme, jak si zajistit pohodlné a zdravé pracovní prostředí a prožít měsíce s rostoucím bříškem v co největším klidu.
Naštěstí žijeme v době, kdy většina zaměstnavatelů s podporou těhotných zaměstnankyní neváhá a snaží se pro ně vytvořit vhodné pracovní podmínky. Představit si lze pod tím ledacos – například častější přestávky, omezení fyzicky náročných úkolů nebo přemístění do bezpečnějšího pracovního prostředí, pokud je to nezbytné kvůli rizikům spojeným s prací. Proto těhotenství neskrývejte a pobavte se s šéfem o specifických úlevách. Pokud není nelida, vyjde vám vstříc.
Rozhodně se seznamte se změnami, která vás v průběhu těhotenství týden po týdnu čekají. Alespoň vás nepřekvapí, že se cítíte úplně jinak než za normálních okolností.
Faktem zůstává, že během těhotenství se i ty nejjednodušší aktivity, jako jsou sezení nebo stání, mohou jevit jako značně diskomfortní. Proto je vhodné proložit pracovní dobu více krátkými přestávkami na pohyb – pauzy vám pomůžou zmírnit otoky na nohách a chodidlech. Každou hodinu či dvě se chvilku projděte a protáhněte si tělo. Zajděte si třeba na toaletu – ulevíte svému močovému měchýři a odpočinete si.
Dalším klíčovým prvkem pro udržení pohody během těhotenství je průběžné doplňování tekutin. Pití dostatečného množství vody pomáhá udržovat hydrataci, a navíc je to dobrá omluva pro krátkou přestávku na odpočinek. Snažte se proto mít sklenici nebo láhev s vodou vždy na dosah ruky.
Zásadní je i správná technika sezení – ta je důležitá zejména pro těhotné ženy, které tráví většinu pracovního dne na židli. Pokud je to jen trochu možné, sežeňte si kvalitní kancelářské křeslo s komfortní opěrkou pro bedra a případně pro lepší podporu těla použijte i polštářek.
Čemu byste se rozhodně měli vyhnout, je křížení nohou – tato poloha může omezovat cirkulaci krve a zvyšovat riziko krevních sraženin. A také se vyvarujte naklonění pánve. Mohlo by totiž bránit správnému sestupu miminka dolů do porodního kanálu.
A nezapomeňte, že pokud se vám přiblíží termín porodu a budete cítit potřebu začít mateřskou dovolenou o několik dní dříve, neváhejte. Odpočinek před příchodem děťátka na svět je něco, co by si žádná těhotná žena neměla odpírat.