Pokud vám bude nějaký obchodník – vykuk tvrdit, že všechny trezory jsou ohnivzdorné, neboť jsou zhotoveny z kovu, a ten přeci nehoří… Nenechte se zmýlit. Většina sejfů distribuovaných v Evropě, a tedy i v tuzemsku, jsou trezory bez testované ohnivzdornosti. Pravda je, že železo nehoří, ovšem shořet může obsah sejfu, nebo může být ohněm, kouřem, plyny i vodou při hašení nenávratně poškozen. Pokud si tedy přejete uschovat vzácné dokumenty, historické tiskoviny a nenahraditelné písemnosti, jedinečným řešením je pořízení sejfu odolného proti ohni.
Jaké jsou normy ohnivzdorných trezorů?
Při výrobě trezorů se ohnivzdorný trezor řadí k nejnáročnějším produktům. Jeho zhotovení je nejdelší a nejsložitější. Ohnivzdorné trezory se vyrábějí zhruba v těchto třídách: zvýšená ohnivzdornost, základní ohnivzdornost do třiceti minut, na uschování papírových listin a nadstandardní, elitní kategorie pro datová média.
Před volbou ohnivzdorného trezoru zvažte, co do něj budete nejvíce ukládat
Čas ochrany dokumentů se totiž liší. Může být v rozmezí od 30 do 120 minut. Samozřejmě musíte zohlednit i obsah trezoru, kdy u papíru se ví, že jeho kritická teplota je 195 °C, ovšem média jsou daleko náchylnější. Těm stačí již 40 °C. Proto se pro uchování dat kupují ty nejkvalitnější trezory s nejvyšším stupněm ochrany proti požáru.
Na co nezapomenout při koupi jakéhokoliv trezoru
Ať už si kupujete ohnivzdorný, stěnový, podlahový, nebo hotelový trezor, věnujte pozornost jeho rozměrům a úhlu otevírání dveří, neboť některé se otevírají pouze do 90°. Jestliže si koupíte objemný sejf, ujistěte se, zda ho protáhnete po úzkém schodišti nebo krátkou chodbou. Zjistěte si, jestli jste si koupili certifikovaný trezor, protože obyčejný sejf vám pojišťovna nemusí pojistit.