Dešťová voda je pro zalévání zahrady, ale také pro čištění domu a spoustu dalších činností, naprosto ideální. A stále oblíbenější způsob, jak ji efektivně zachytávat, představují retenční nádrže. Akumulovaná dešťovka je připravena na okamžité použití a ročně domácímu rozpočtu uleví až o několik desítek tisíc korun.
Existují dva základní typy nádrží na dešťovou vodu: nadzemní a podzemní. Základní rozdíl mezi nimi spočívá v umístění.
Jak je patrné z názvu, nadzemní nádrže se umísťují na povrchu, jsou cenově dostupnější a nabízí o něco jednodušší údržbu. Na druhou stranu mají své nevýhody. Voda se v nich má tendenci rychleji kazit, a to především v letních měsících, kdy je vystavena přímému působení slunečních paprsků. V sudech či jiných nádobách se těžko zabraňuje znečištění, ať už způsobeného zanesením nečistot větrem nebo tím, že se u nátoku do sudů obvykle nepoužívá žádný filtr. Na nadzemní nádrže navíc nelze čerpat dotaci.
Podzemní nádrže se instalují pod zem v nezámrzné hloubce, což je chrání před slunečním zářením. Tím se zpomaluje proces znečištění a voda vydrží mnohem déle čerstvá. Ačkoliv jsou výrazně dražší než nadzemní nádrže, jejich výhoda spočívá v tom, že náklady může částečně pokrýt dotace. Zájemce o finanční injekci se neobejde bez projektu nakládání s dešťovou vodou a patřičného povolení.
Jaký typ nádrže zvolit?
Při výběru nádrže je třeba zvážit množství vody, kterou reálně využijete. Pokud je nádrž menší, může se v době sucha vyčerpat. Zároveň se zamyslete nad způsobem, jakým dešťovku do nádrže přivedete. Na trhu je množství kvalitních filtrů a systémy pro přivádění vody, s jejichž pomocí odfiltrujete nečistoty a výrazně zlepšíte kvalitu vody.
Co se týče zmíněných dotací, získat můžete až 50 % z celkové investované částky. Pokud si nevíte rady s vyřízením nebo se jen chcete vyhnout byrokratickému kolečku, obraťte se na odborníky z projekční kanceláře ZAKRA.