Probouzíte se ráno co ráno rozlámaní? Chyba může být i ve vaší matraci. Pokud je příliš tvrdá, nebo naopak příliš měkká, proleželá, či na svých bedrech cítíte jednotlivé pružiny, rozhodně je zralá na výměnu.
Kvalitu spánku ovlivňuje řada faktorů. Spolu s teplotou v místnosti a jejím zatemněním, velkou roli hraje i kvalita lůžkovin a samotné postele, matrace především. Ta by měla být neproleželá, z vhodného materiálu a správné velikosti a tvrdosti. Vezměme to ale hezky popořádku.
Zaměřeno na tvrdost
Někomu vyhovuje matrace tvrdá, jinému spíše měkká. Jak na tom jste vy? Požadavky na měkkost matrace jsou velmi individuální, obecně se dá říci, že čím lehčí jedinec je, tím měkčí matraci by měl užívat. A obráceně. Lidem s vysokou hmotností tak většinou vyhovují matrace tvrdé a lidem s nízkou váhou včetně dětí ty měkké. Proto by partneři, pokud je dělí velký váhový rozdíl, neměli spát na jedné velké matraci, ale zvolit spíše dvě matrace rozdílných tuhostí.
Typ a materiál
Na trhu najdeme matrace pěnové (z PUR, paměťové a studené pěny) taštičkové, zdravotní, ortopedické, kokosové, pro alergiky, speciální pak jsou vrchní matrace neboli toppery.
PUR, studená a paměťová pěna
Vysokou úroveň zatížení snesou matrace polyuretanové (z PUR pěny), jejichž hlavní předností je jejich schopnost udržet si svůj tvar. PUR pěna jim poskytuje potřebné vyztužení. Velmi tvarově stále jsou i matrace ze studené pěny (někdy se setkáte s pojmem HR pěna). Za jejich tvarovou stálostí stojí zase proudící vzduch vně matrace. Tyto matrace bývají tzv. sendvičového typu, což znamená, že jsou tvořeny několika materiály. Sháníte-li matraci, která se perfektně přizpůsobí tvarům vašeho těla, správnou volbou pro vás bude ta z pěny paměťové. K tomu vás ještě v zimě krásně zahřeje a v létě ochladí.
Taštičkové
Součástí amerických box spring postelí bývají matrace taštičkové s jádrem tvořenými ocelovými pružinami. Každá pružina je usazena do vlastní kapsy, které se říká taštička (odtud název matrace). Jednotlivé taštičky pak k sobě jsou pospojovány.
Zdravotní, ortopedické a antialergické
Pokud v posteli trávíte déle než osm hodin, nebo vás trápí nějaký zdravotní problém (jste-li po úrazu, trpíte na bolesti zad, kloubů, popřípadě máte problémy s dýcháním), měli byste vybírat v kategorii matrací zdravotních a ortopedických. Do kategorie zdravotních matrací patří i matrace pro alergiky. Těm lze doporučit například matrace kokosové odolávající bakteriím i vlhkosti.
Vrchní toppery
Speciální kategorií jsou matrace vrchní neboli toppery. Jejich primárním úkolem je ochrana matrace hlavní. Ta je obzvláště u drahých matrací rozhodně na místě. Poslouží ale také v případě, pokud chcete změkčit sovu původní příliš tvrdou matraci. Zkrátka hned nemusíte kupovat novou měkkou matraci, ale místo ní použijete měkký topper. Ten je také skvělou alternativou pro návštěvy, které by jinak musely nocovat na nepohodlném gauči.
Jaký rozměr
Spolu s tvrdostí a materiálem matrace také dobře zvolte její rozměr. Obzvláště pokud ji pořizujete pro postel s roštem. Před koupí si ho proto dobře změřte, matrace na něj musí dobře padnout. To platí i při pořizování topperu na již stávající matraci. Je li standardního rozměru 180 × 200 cm, měl by tytéž rozměry mít i topper, tedy vybírejte v kategorii vrchní matrace 180 x 200 cm (popřípadě krycí matrace 180 × 200 cm). Zkrátka i topper musí na matraci dobře padnout.
Nadstandardní rozměry
Na trhu se ale setkáte si s matracemi atypických rozměrů, jako jsou 90 × 200 a 120 × 200, 160 × 200. Matrace na dvoulůžka, to jsou pak ty s rozměry 160 × 200 a 180 × 200 cm. Někteří výrobci nabízejí i prodloužené délky 220 cm. I délka matrace při výběru hraje důležitou roli, obzvláště u vysokých jedinců. Není nic horšího, než když z matrace vyčuhují nohy.