Sterilizování sklenic je nezbytný krok pro všechny, kteří se zabývají kvašením či fermentací. Je to důležitá součást procesu, který zaručí, že všechny sklenice a nádoby budou bezpečné a hygienické pro použití. V tomto článku si povíme, jak správně sterilizovat sklenice aby byly zdravotně bezpečné.
Vybrání správného nádobí
Správné nádobí je důležité pro správné sterilizování sklenic. Je třeba vybrat sklenice, které jsou vyrobeny z ušlechtilé oceli, skla nebo plastu. Tyto materiály se dobře čistí a sterilizují a nejsou korozivní. Rovněž je nutné vybrat sklenice, které se budou hodit k velikosti sklenic a konfiguraci sterilizátoru. Sklenice by měly být vyrobeny z materiálu, který je odolný vůči vysokým teplotám nebo kyselinám.
U sklenic se také při jejich výběru musí zohlednit jejich kapacita a vzdálenost mezi nimi. Sklenice by měly být schopny se pohodlně vejít do sterilizátoru a mělo by mezi nimi být dostatek místa pro proudění vzduchu. Při výběru nádobí bychom také měli zvážit, zda je vhodné pro mytí v myčce a zda je opatřeno bezpečnostními prvky, jako jsou klíčky nebo kolečka.
Postup pro sterilizaci sklenic
Postup pro sterilizaci sklenic je jednoduchý a snadno proveditelný. Nejprve je nutné sklenice dobře mýt. Opláchněte je teplou vodou, abyste zbavili veškerého znečištění. Dále sklenice opláchněte studenou vodou a osušte je dobře. Poté připravte ve velkém kastrolu vodu a nechte ji vařit. Až bude voda vřít, dejte do ní sklenice a vařte je 10 minut. Poté je vyjměte z vroucí vody a nechte je zchladnout. Nyní jsou sklenice sterilizované a připraveny k použití.
Prodloužením doby vaření sklenic můžete provést ještě účinnější sterilizaci. Vložte sklenice do vroucí vody a nechte je vařit po dobu 15 až 20 minut. Po dokončení vaření vyjměte je a nechte je zchladnout. Díky tomu postupu bude mít sterilizace sklenic dlouhodobější účinek. V případě nutnosti je můžete sterilizovat znovu.