Vražda a pokus o vraždu patří mezi nejzávažnější trestné činy, které trestní právo České republiky zná. Za tyto činy hrozí přísné tresty mnohaletého vězení, a to kvůli jejich vážnosti a společenské nebezpečnosti. Jaký je rozdíl mezi těmito zločiny a jaké tresty za ně pachatelům hrozí?
Definice vraždy podle českého práva
Vražda je definována jako úmyslné usmrcení jiné osoby, a to v přímém nebo nepřímém úmyslu. K tomu, aby čin byl kvalifikován jako vražda, musí pachatel vědět, že svým jednáním může někoho usmrtit, a přesto se rozhodne v tomto jednání pokračovat.
Podle § 140 trestního zákoníku může být vražda klasifikována v několika závažnějších formách, např. pokud je spáchána:
· zvlášť surovým způsobem,
· na více osobách,
· na osobě mladší 15 let,
· nebo z důvodů rasové, náboženské či jiné nenávisti.
Trestní sazba za vraždu
Za běžnou vraždu je v České republice trestní sazba od 12 do 20 let vězení. Pokud však vražda splňuje některý z výše uvedených přitěžujících okolností, hrozí pachateli až výjimečný trest, což znamená trest odnětí svobody až na 25 let nebo i doživotí.
Výjimečný trest je udělován především ve zvlášť závažných případech, kdy je čin spáchán obzvláště brutálním nebo jinak odsouzeníhodným způsobem, například když pachatel vraždí opakovaně, nebo je jeho čin motivován rasovou či náboženskou nenávistí.
Pokus o vraždu
Pokus o vraždu je situace, kdy pachatel jedná s úmyslem někoho usmrtit, ale jeho záměr se nepodaří realizovat – například kvůli zásahu třetí strany nebo protože oběť přežije díky lékařskému zásahu. Trestní zákoník v tomto ohledu stanoví, že pokus trestného činu je trestný stejným způsobem jako dokonání činu, pokud neexistují důvody pro udělení nižšího trestu.
To znamená, že za pokus o vraždu může hrozit stejná trestní sazba jako za samotnou vraždu, tedy od 12 do 20 let, nebo dokonce výjimečný trest, pokud byly splněny přitěžující okolnosti.